Rózsa metszése
Ha rózsáinkat a megfelelő időben, helyesen metsszük, egészségesek lesznek és szebb virágokat hoznak.
Miért kell metszeni?
Vágjuk le az öreg vagy beteg ágakat, hogy a rózsa megtartsa mutatós, telt formáját. A helyes metszés ráadásul serkenti az új hajtások és bimbók fejlődését, így a növény több virágot hoz. A jó metszés megóvja a rózsa egészségét, és lehetővé teszi, hogy elegendő levegő jusson a bokor belsejébe, így megelőzi a gombás megbetegedéseket.
Mikor kell metszeni?
A rózsa metszését tavasszal végezzük, április elején, amikor az ágak növekedésnek indulnak. Ősszel csak a hervadt virágokat és a kocsányokat vágjuk le.
Hogyan kell metszeni?
A megfelelő szem (rügy): Egy kifelé mutató szem felett metsszük le az ágat, hogy a rózsa terebélyesre nőjön. Ha a metszést egy befelé mutató szem felett végezzük, akkor a rózsa csak gyenge ágakat növeszt a bokor árnyékos közepében.
A helyes szög: A hajtás vagy rügy felett 0,5 cm-rel, 45°os szögben metsszünk. Ha a metszés helye túlságosan közel esik a hajtáshoz, akkor az nem nő tovább. Ha túl távol van tőle, akkor a kiálló ágrész elhal.
Egyetlen sima, egyenes vágás: Csak éles metszőollót használjunk. Ha túl vastag az ág, alkalmazzunk erős ágvágó ollót. Az egyenetlen metszlap támadási felületet nyújt a kártevőknek és a gombáknak. Ilyenkor lejjebb még egyszer metsszük meg az ágat.
A rózsáknak 2-3 évre van szükségük, hogy megeredjenek. Ezalatt lehetőleg csak a feltétlenül szükséges metszést végezzük el. Később már erőteljesebb visszavágást is elvisel a rózsatő.
Gondozás
A vadhajtásokat úgy távolítsuk el, hogy kitakarjuk a gyökérnyak, és a hajtást tőből letörjük vagy levágjuk.
Az elhalt, letört és beteg hajtásokat vágjuk vissza az egészséges részig (fehér vagy világoszöld velő).
Vágjuk le a vékony hajtásokat. Nem hoznak virágot, és csak pazarolják a növény energiáját.
Ha az ágak keresztezik vagy érintik egymást, a kisebbeket vágjuk vissza. Ez erősíti a megmaradt hajtásokat.
Éves gondozás
Kora tavasz – visszavágás
Metsszük a rózsát, ha a növekedés első jeleit mutatja.
Tavasz – ritkítás
Ritkítsuk ki a vad, túlságosan hosszú hajtásokat.
Nyár – tápanyag-utánpótlás és gondozás
Vágjuk le az elhervadt virágokat, hogy serkentsük az újak növekedését. Távolítsuk el az olyan ágakat, amelyeket megkárosított a szél.
Kora ősz – metszés
Távolítsunk el minden elhalt, keresztbe-kasul növő és beteg hajtást, valamint a vadhajtásokat.
A hosszú esőzések során gyakran sérülnek a rózsák virágai. Részben hervadni, sőt esetleg rothadni kezdenek. Feltétlenül vágjuk le az elázott virágokat. Így megakadályozhatjuk, hogy gombák vagy más kórokozók telepedjenek meg a tövön.
Visszavágás
A nemkívánatos ágak eltávolítása után rövidítsük meg a vezérhajtásokat közvetlenül a legközelebbi egészséges, kifelé mutató szem felett, vagy a kívánt magasságra.
Az alábbi rózsafajtákat metsszük ilyen módon:
- teahibridek (tearózsák)
- floribunda rózsák
- öreg bokorrózsák
- vadrózsák
- grandiflora rózsák
Ha a rózsát alakra akarjuk nevelni, egészséges hajtásokat is vágjunk vissza, de ne metsszünk le túl sokat, nehogy a tő meggyengüljön.
A hajtásokat a következő, kifelé mutató szem felett metsszük meg. Ha elhibázzuk, lejjebb próbálkozzunk újra.
Módszerek
Ha gombás betegség támadja meg a rózsát, erőteljesen vágjuk vissza a tövet még akkor is, ha egyes fajoknak hosszú időre van szükségük, hogy kiheverjék a metszést.
Ha az idősebb rózsák már csak kevés virágot hoznak, és elvesztették ki egyensúlyozott formájukat, erőteljesen vissza kell vágni őket. Így megerősödnek, és újra mutatós formát adhatunk nekik. Ha a metszés során nagy sebek keletkeznek az ágakon, kötözzük be őket speciális sebkötözővel vagy kenjük be fasebkezelő krémmel.
Az újonnan vásárolt rózsákat ültetés előtt metsszük meg. Az ágyásrózsák hajtásait 10-15 cm-re, a kúszórózsákéit körülbelül 70 cm-re, a bokorrózsákéit pedig hozzávetőleg 30 cm-re vágjuk vissza. A gyökereket vágjuk vissza 20-25 cm-re.