Hólyagvessző (Physocarpus opulifolius)
Hólyagvessző jellemzői
A hólyagvessző (Physocarpus opulifolius) Észak-Amerikából származó lombhullató, gyorsan növő cserje, amely a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Idehaza különösen népszerű, köszönhetően változatos levélszínének és díszes terméseinek.
Fajtától függően 1,5-2 méter magasra nő, bár bizonyos körülmények között akár a 3 métert is elérheti a magassága. A levelei oválisak vagy széles tojásdad alakúak melyek 3-7 cm hosszúak, finoman fogazott szélűek, és a fajtától függően változhatnak zöld, vörös, vagy bronz színűekre. Késő tavasszal virágzik, apró, fehér vagy rózsaszín virágokat hozva elő, amelyek kis, gömb alakú csoportokban helyezkednek el.
Az ősz folyamán a növény termése, egy kis, barnás pirosas bogyó amely szintén hozzájárul hólyagvessző dekoratív megjelenéséhez. A hólyagvessző különösen vonzó a madarak számára, amelyek a terméseit fogyasztják. Betegségekkel és kártevőkkel szemben ellenálló növény.
Hólyagvessző fajtái
– Physocarpus opulifolius ‘Red Gnom’
– Bangitalevelű hólyagvessző – Physocarpus opulifolius ‘Diabolo’
– Aranysárga hólyagvessző – Physocarpus opulifolius ‘Dart’s Gold’
– Borvörös hólyagvessző – Physocarpus opulifolius ‘Summer Wine’
– Terülő hólyagvessző – Physocarpus capitatus
– Sárga levelű hólyagvessző – Physocarpus opulifolius ‘Luteus’
– Magas törzsű hólyagvessző – Physocarpus opulifolius ‘Lady in Red’
Hólyagvessző gondozása
Szerencsére nem igényel különösebb erőfeszítést a gondozása. Teljesen fagytűrő, jól tűri a szárazságot és a városi környezethez is jól alkalmazkodó cserje. Napos és félárnyékos helyen fejlődik a legjobban. Talajban sem válogatós; a savas, lúgos vagy semleges pH-jú talajban is képes fejlődni, de szereti a tápanyagban gazdag talajt.