A kardvirágokat (gladióluszokat) mindig nagyobb csoportokba telepítsük. Agyasban ültessük a háttérbe vagy a csoport közepére, és gondoskodjunk megfelelő aljnövényekről. A kardvirág kard alakú levelei még elvirágzás után is hosszú ideig díszítik az ágyást. Faluhelyen szívesen ültetik a gladióluszt a kerítés mellé, ahol szükség esetén meg is támaszkodhat. Vágott virágnak az egyszerűség kedvéért egy sorba ültessük a növényeket.
A kardvirágok alatt jól mutat a büdöske, az egynyári lángvirág és a liláskék bojtocska. Vidéki kertekben gyakran telepítenek a gladióluszok mellé színben hozzájuk illő alacsony dáliákat.
Ősszel válasszuk le a gladióluszokon fejlődő sarjhagymákat, és tavasszal ültessük el őket. Gyakori, hogy csak évek múlva fejlődnek rajtuk virágok.
Ültetés menete
1. A kardvirág hagymákat május elején ültessük el. Ássunk 60-80 cm átmérőjű, 20 cm mély, kör alakú gödröt. Az alját ásóvillával lazítsuk fel.
2. Keverjük össze a kiásott földet három lapát komposzttal és egy csésze csontliszttel, majd 5 cm vastag rétegben terítsük a gödör aljára.
3. A csúcsukkal felfelé helyezzük a gumókat a gödörbe, egymástól 20 cm távolságra. Legalább 8 – 10 gumó kerüljön egymás mellé.
4. Lapátoljuk a gumókra a maradék földet, és kézzel nyomkodjuk le. Alapos öntözés után takarjuk a talajt szalmával.
5. Karokkal vagy hajlított drótvázzal támasszuk meg a fejlődő növényeket, mert könnyen eldőlnek.