Hogyan virágoztathatjuk az orchideákat?
Az orchideák szépsége a dús fürtökben álló, varázslatos virágokban rejlik. Ha ismerjük természetes életkörülményeiket, a lakásban is virágzásra késztethetjük őket.
Az orchidea virágzásának feltételei
Aki orchideát szeretne virágoztatni, annak nem árt némi háttérismeretet szereznie az egyes fajok természetes életkörülményeiről. Ha ugyanis sikerül a növény igényeinek megfelelő körülményeket a lakásban is biztosítanunk, a virágok szinte biztosan megjelennek.
Nem jelent az sem nehéz feladatot, ha a boltban vásárolt virágzó orchideát a következő évben is virágzásra szeretnénk bírni.
Zöld dísznövényként is jól mutat
Az orchideák nem nyílnak egész évben. Szerencsére azonban a vad és a hibrid fajok között egyaránt léteznek dekoratív levelűek, amelyek a virágzási időszakon kívül is mutatósak.
A legjobb természetesen, ha az orchidea gyűjteményt úgy állítjuk össze, hogy valamelyik növény mindig virágozzon, tehát hogy egyik faj váltsa a másikat a virágzásban.
Orchideát magunk is nevelhetünk
Nagy türelemmel és a gondozásai szabályok betartásával még a magunk nevelt orchideát is kivirágoztathatjuk. Ez azonban mindenképpen időigényes feladat. Legjobb esetben is négy-öt év telik el a magvetéstől a virágzásig, de egyes esetekben akár 15 évet is várnunk kell az első virágzásig.
A nyugalmi időszak a legfontosabb
A virágzás szempontjából a leglényegesebb periódus a nyugalmi időszak. Ilyenkor a növényt nagyon óvatosan öntözzük (bővebben: az orchidea helyes öntözése ). Mivel ez a bimbóképződés elengedhetetlen feltétele, fontos tudnunk, melyik orchideának mikor van szüksége nyugalomra.
A földi orchideáknak, mint például a vénuszpapucsnak vagy a csónakorchidea hibrideknek nincs kifejezett nyugalmi időszakuk. Ezeket egész évben egyenletesen nyirkosan kell tartanunk, a virágzási időszakban pedig többet öntöznünk. A három legsötétebb hónapban takarékoskodjunk az öntözővízzel, de a növényeket soha ne hagyjuk kiszáradni.
Más orchideákat – például a Calanthe- vagy egyes Dendrobium – fajokat – ezzel szemben annyira szárazon kell tartanunk, hogy nedvességnek szinte nyoma se maradjon a cserépben, illetve a földben.
További tényező a fény
A bimbóképződést a világosság is nagymértékben befolyásolja.
A trópusokon a nappal általában tizenkét órán át tart, ami kedvez a bimbók kifejlődésének. A mi szélességi körünkön a nyári hónapokban az orchideák számára túl sok a fény, és a tűző napon álló növények károsodhatnak.
Alapszabály, hogy a vastag, erőteljes levelű orchideák több napfényt viselnek el, mint a vékony, lágy levelűek.
Külön megvilágítás télen
A téli hónapokban csak hét-nyolc óra hosszáig tart a nappal, és a fény is gyengébb. Ilyenkor jó, ha külön megvilágításról gondoskodunk.
A legegyszerűbb megoldás a neoncső, de léteznek kifejezetten növénynevelő lámpák is. Rossz vényviszonyok esetén a világítást tizenkét órára kapcsoljuk be; kedvezőbb esetben csak annyi időre, amennyire szükséges. Az orchideák túl sok fényt sem kaphatnak, mert az megint csak ártana a virágzásnak.
Hőmérséklet és páratartalom
A trópusi orchideák magasabb páratartalmat igényelnek, mint azok, amelyek a Föld mérsékelt éghajlatú területeiről származnak. A legtöbb orchideát 20-25 °C közötti hőmérsékleten kell tartanunk, de a hőmérsékletnél fontosabb a páratartalom, amelynek 60-70 % között kell lennie. Ezt a lakásban csak akkor tudjuk biztosítani, ha a növényeket rendszeresen permetezzük lágy vízzel, vagy párásító készüléket állítunk a közelükbe.
Tápanyagok
A két-három évente átültetett orchideának általában nincs szüksége tápanyagpótlásra. Ha mégis trágyázunk, ezt a növekedési időszakban tegyük. Használjunk hígabb oldatot, mint a többi cserepes növény esetében.
A föld
Az eddig felsorolt tényezők melett az orchideák bimbóképződéséhez a jó föld vagy még inkább a jó minőségű ültetőközeg is elengedhetetlen.
Az epifita orchideák ültetőközege
A természetben fán élő orchideák (epifiták) könnyű, nedvességmegkötő ültetőközeget igényelnek, hogy gyökereik megfelelő mennyiségű vizet és tápanyagot szívhassanak fel.
Megfelelő keveréket állíthatunk össze a következő alkotóelemekből:
- egy rész rostos tőzeg,
- egy rész faszéndarabkák,
- három rész kéregtörmelék,
de használhatunk szaküzletben kapható speciális orchideaföldet is.
A földi orchideák ültetőközege
A trópusokról származó földi orchideák ültetéséhez a fenti keveréket használhatjuk alapként.
Ezt gazdagítsuk homokkal vagy általános virágfölddel. Az ültetőközeg legyen laza és jó vízáteresztő.
Ha ezeket a tanácsokat megfogadjuk, nem okozhat komoly nehézséget az orchideák virágoztatása. Ennek ellenére érdemes figyelmesen átolvasni az adott faj leírásait, mert ott részletesen olvashatunk az egyes fajok különleges igényeiről.