Párnafű (soleirolia soleirolii)
Bár a párnafű igen szerény, kicsi növény, ha nem vágjuk vissza, rövid idő alatt jelentős méretű golyóvá növekedhet. Pozsgás levelei dús párnát alkotnak.
Párnafű származása
A párnafüvet, a 19. század elején Joseph Franeois Soleirol botanikus fedezte fel. Korzika szubtrópusi, hegyi erdeinek talaján nőtt, ahol a nagy fák árnyéka és a nedves, tápanyagban gazdag talaj kedvező környezetet biztosított. Származása miatt igen kiváló talajtakaró növény a nagy dézsás növények mellet és a télikertek ágyásaiban. A kis délszaki növények még Észak-Európa országaiban is meghonosodtak.
Párnafű jellemzői
Egyszerűsége ellenére a párnafű igen keresett szobanövény. A gondozójának nem okoz sok nehézséget, gyorsan és szépen éri el a nevében jelzett alakot, sok örömet hozva ezzel az otthonunkba.
A kicsi, zöld levelek néha szív, máskor vese alakúak, de lehetnek kerekek is. Nem nagyobbak 5-7 mm-nél, és rövid, finom, üvegszerű nyélen ülnek. Ha a szárak nedves talajra kerülnek, nagyon gyorsan gyökeret eresztenek. Ezzel a módszerrel a párnafű egyszerűen szaporítható. Vegyünk néhány hajtást az anyanövényről, helyezzük tápanyagban gazdag, humusztartalmú, nedves földbe. Így rövid idő alatt új, erős növényt nevelhetünk.
A párnafüvet ne öntözzük felülről, ugyanis a levelek nem szeretik a vizet. A vizet mindig a cserépalátétbe öntsük. Ennek ellenére az idősebb növényeknél előfordulhat, hogy a közepük elsatnyul, a sok kicsi levél megnehezíti, a fény behatolását.
A párnafű nem szárazságtűrő, ezért rendszeresen öntözzük. Ha azon kevesek közé tartozik, akik növényeikkel nem foglalkoznak rendszeresen, lehet, hogy több sikerrel jár, ha a párnafüvet a télikertbe vagy magasabb páratartalmú helyre, nedvességtartó talajba teszi.
Párnafű gondozása
Virágcserépben a párnafű ritkán nő 10-15 cm-nél magasabbra, csüngőnövényként viszont 30-50 cm hosszú hajtásokat hoz. Szobában ritkán virágzik, inkább zöldje miatt kedvelt. A növény a félárnyékot kedveli. Hőigénye a nyári hónapokban 18-20 °C, télen 15-18 °C
Öntözés
A párnafű cserépalátétjében folyamatosan álljon a víz, semmi esetre sem szabad kiszáradnia. Nyáron az öntözéskor kaphat tárgyát is, de télen nincs szükség trágyázásra.
Átültetés
A párnafű átültetése nehézkes. Vegyünk le inkább gyökeres hajtásokat vagy dugványokat egy idősebb növényről, és ültessük tápanyagban gazdag, humusztartalmú földbe.
Nyesés
A rendszeres nyeséssel megtarthatjuk a növény golyóformáját, – de a nyesés nem feltétlenül szükséges.
A növény jól érzi magát egyedül, de más növényekkel együtt is igen dekoratív. De semmi esetre se tegyük tűző napra.
Párnafű szaporítása
Ha valakinek párnafüve van, jó, ha a szaporítás területén is kiismeri magát. Ha ugyanis probléma adódna a növénnyel, egyszerűen pótolhatjuk újjal ,… ami egyszerű és izgalmas is egyben. Szaporítani egész éven át lehet. A legjobb eredményt tavasszal és nyáron érhetjük el, amikor leggyorsabban nő. Még üveggel vagy műanyaggal sem kell letakarnunk.
1. Dugványok
Vágjuk le ü új zöld hajtásokat, és azonnal ültessük cserépbe, ahol gyorsan gyökeret eresztenek.
2. Indák
Az idősebb növények hajtásai nedves vattán is meggyökereznek. Tegyünk egy tálat a növény mellé, fektessük rá a hajtást, rögzítsük egy hajcsattal. Tartsuk jó nedvesen, de csak a gyökerek kifejlődése után válasszuk le az anyanövényről.
Növénybetegségek
Hosszú hajtások kevés levéllel. A növény túl sötét helyen áll vagy túl sok trágyát kap. Állítsuk világosabb helyre, de ne a tűző napra, és mérsékeljük a trágyázást.
Nem növekszik. A víz valószínűleg nem jut el a gyökerekhez. Ellenőrizzük, hogy a növényt jól ültették-e el. Ha a gyökerek vége fehéres, állítsuk a cserepet egy pár órára vízbe. Ezt az eljárást a jövőben többször ismételjük meg.
A növény közepe elfonnyad. A középső hajtások nem jutnak elég fényhez, mert túl sok az új hajtás. Használjuk a növényt dugványos szaporításhoz.
Mészszerű lepedék a levelek fonákján. Az új hajtások összepöndörödnek, a levelek fonákján fehér lepedék látható. Vegyünk le egészséges hajtásokat dugványnak, és az eredeti növényt dobjuk el.