A fodros kel termesztése egyszerűen
A fodros kel tápanyagokban gazdag téli zöldségféle, amelyből ízletes ételeket készíthetünk.
Fodros kel jellemzői
A fodros kel (Brassica oleracea convar. acephala var. sabellica) nem fejeket képez, hanem 25-100 cm magas torzsája körül mélyen barázdált leveleket fejleszt. Kétéves növény, de általában egynyáriként termesztik.
Levelei erősen fodrosak. A fiatal levelek mereven felfelé nőnek, majd vízszintesen állnak. A fodros kel vegyes kultúrában különösen jól fejlődik. Kiváló társnövénye lehet a cékla és a fejes saláta. Ne ültessük más keresztes virágú növények, pl. más káposztafélék, retek, hónapos retek vagy hagymafélék mellé, hogy csökkentsük a növénycsaládra jellemző betegségek előfordulását.
A díszkáposzta (Brassica oleracea) mutatós dísznövény, de fogyasztásra is alkalmas. A ‘White Peacock’ fajta belső levelei fehérek, a külsők szürkészöldek, a ‘Red Peacock’ belső levelei rózsaszínek, a külsők sötétvörösek.
A fodros kel jellegzetes íze az első fagy hatására alakul ki. Téli zöldségfélének kiváló, mivel enyhébb éghajlaton akár márciusig szedhetjük. A következő évben már virágot hoz és kellemetlen ízűvé válik.
Fodros kel fajták
‘Niedringer grüner Krauser’ – élénk közép- vagy sötétzöld, rendkívül finoman fodrozott, széles, vízszintesen elálló levelek; télálló; m: 25-30 cm.
‘Frosty’ – élénk középzöld, finoman fodrozott, széles, kissé lehajló levelek; télálló; m: 30 cm.
‘Masury’ – élénkközép- vagy sötétzöld, finoman fodrozott, széles, vízszintesen elálló levelek; közepesen télálló; m: 30-40 cm.
‘Halbhoher grüner Krauser’ – élénk közép- vagy sötétzöld, rendkívül finoman fodrozott, széles, kissé lehajló levelek; télálló; m: 40-50 cm.
‘Lerchenzungen’ – középzöld, finoman fodrozott, rendkívül keskeny, hosszú, vízszintesen elálló levelek; télálló; m: 40-50 cm.
‘Spurt’ – élénk sötétzöld, rendkívül finoman fodrozott, széles, vízszintesen elálló levelek; télálló; m: 40-50 cm.
‘Vates’ – élénk sötétzöld, finoman fodrozott, közepesen széles, kissé lehajló levelek; télálló; m: 40-50 cm.
‘Fertödi’ – középkorai fajta, fodrozott sötétzöld levelek, erős karós szára, m: 80-100 cm.
‘Szentesi fodros’ – az egyik legdíszesebb fajta, középkorai fajta.
Fodros kel gondozása, igényei
A fodros kel egyszerűen gondozható növény. Napos helyen fejlődik a legjobban, de félárnyékban is megél. Jó vízáteresztő, enyhén meszes, pangó talajvíztől mentes, tápanyagban gazdag talajt kedveli.
Kora nyár – vetés
Május közepétől június közepéig készítsük elő az ágyást, a talajhoz keverjünk komposztot. A magokat ne szórjuk túl sűrűn. A talajt tartsuk nyirkosan.
Nyár – Ültetés és gondozás
A saját nevelésű vagy vásárolt palántákat június végétől augusztus elejéig ültessük ki végleges helyükre, 50-60 cm tőtávolságra. Lazítsuk fel, takarjuk és ne hagyjuk kiszáradni a talajt. Szárazság idején alaposan öntözzük meg a növényeket.
Tél és tavasz – Betakarítás
A fodros kel jellegzetes íze csak az első fagy hatására alakul ki. Igény szerint alulról felfelé haladva szedjük le a leveleket vagy tőből vágjuk ki az egész növényt.
Nagyon hideg éghajlaton hidegágyban neveljük, amelyet télre lezárhatunk. Védelem nélkül a levelek csak -10 °C-ig télállók.