Guzmán bromélia (Guzmania) gondozása
Az élénkpiros fellevelű guzmán bromélia az ananászfélék családjába tartozó értékes dísznövény. A levelek színét hatásosan ellenpontozza a középen nyíló sárga vagy fehér virág.
Trópusi szépség
A Guzmania nemzetség, amely az ananászfélék családjába tartozik. Nyugat-Indiából, illetve Dél-Amerika délnyugati területéről származik. Őshazájában epifitaként él az esőerdők fáin. A talajszninttől távol, fás növények ágvilláiban telepszik meg, de a gazdanövényt csak támasztékul használja, nem élősködik rajta.
A botanikusok az utóbbi évtizedekben kezdtek nemesítésével foglalkozni, és számtalan gyönyörű hibridet hoztak létre. Ilyen például a Guzmania lingulata, amelynek élénkpiros fellevelei vannak.
Fény- és páraigényes növény
Mint a trópusi erdők lakója, a párás meleget kedveli. Világos, de közvetlen napfénytől védett helyet, 80 százalék feletti páratartalmat és egyenletesen magas hőmérsékletet igényel, amely éjszaka sem süllyedhet 18 °C alá. Ilyen körülményeket csak szobai üvegházban vagy télikertben tudunk biztosítani.
Virágzás után elpusztul
Egyetlen levélrozettát fejleszt, amelynek közepéből tör elő a virágzat. Virágzás után a növény elpusztul, de ez a folyamat akár egy fél évig is elhúzódhat. Ezalatt saját maga gondoskodik az utódnemzedékről: életerős sarjakat nevel a levélrózsa tövében.
Piros és zöld
A széles, világoszöld levelek fonákját vörösesbarna csíkok díszítik. Virágai aprók, jelentéktelenek.
A guzmán bromélia tartása és gondozása
A növény különleges gondozást igényel.
A guzmán bromélia 60 cm magasra és fele ilyen szélesre nő.
Virágzás
Egész évben virágzik. A világítóan piros fellevelekhez képest azonban a fehér vagy sárga színű virágok jelentéktelennek tűnnek. A virágainak nincs illata.
Fény és hőmérséklet
Meleg, árnyékos helyet igényel, ahol magas a páratartalom. Keleti és nyugati fekvésű ablaknál is jól fejlődik, de legjobb a szobai üvegházban vagy télikertben tartani.
Öntözés és tápanyag
Szereti a nyirkos földet és a gyakori permetezést. Öntözéshez és permetezéshez használjunk lágyított vizet. Nyáron a levélnyelekbe öntsük a vizet, télen és a virágnevelés időszakában hagyjuk kiszáradni a levélrózsa tölcsérét. A növekedési időszakban egyszer adjunk neki alacsony koncentrációjú tápoldatot is.
Föld és átültetés
Átültetnünk a virágzást követően kell, de csak a sarjakat, hiszen az anyanövény elpusztul. A cserép alján terítsünk el vastag vízelvezető réteget kavicsból, majd erre töltsük a durva tőzegkorpával kevert virágföldet. Ebbe ültessük a gyökeres sarjakat.
A guzmán bromélia szaporítása
A guzmán bromélia könnyen szaporítható. A virág kifejlődése után sarjrozetták nőnek a szár tövében. Amikor az anyanövény elpusztul, az utódok már majdnem virágzóképes méretűvé fejlődtek.
Emeljük ki az egész földlabdát a cserépből, és éles késsel vágjuk le a sarjakat egyesével úgy, hogy mindegyiken legyen gyökér is. A fiatal növényeket azonnal ültessük ugyanolyan méretű cserepekbe, mint amilyenben az anyanövény volt. Tartsuk őket meleg, párás helyen, lehetőleg szellőzőnyílásokkal ellátott fólia alatt.
A guzmán broméliák gyorsan fejlődnek, de így is két évig tart, míg virágot hoznak. A téli hőmérséklet ne süllyedjen 16-18 °C alá