Gyűszűvirág (Digitalis)
A gyűszűvirág mutatós vadnövény, mely káprázatos színekben pompázik. Emellett szokatlan formájával magára vonja a tekintetet.
Gyűszűvirág jellemzői
A legtöbb gyűszűvirág kétnyári növény. Az első évben hozzák levelüket, a második évben virágzanak, szaporodnak és elhalnak. Vannak közöttük évelő fajok is. Virágzatai egyetlen nagy levélrózsából erednek. A tetszetős ‘Gloxiniaeflora’ keveréken különösen nagy virágok nyílnak. A gyűszűvirág önbeporzó, a virágágyban egyetlen bíborszínű növényből különböző színű utódok jöhetnek létre.
A gyerekeket és a háziállatokat tartsuk távol a gyűszűvirágtól, mert levele, virága és magja erősen mérgező.
Piros gyűszűvirág
A piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea) hosszú füzéreken ülő, bíborvörös, rózsaszínű, sárga vagy fehér virágú, mutatós növény. Virágai belsejét sötét pettyek díszítik.
Sárga gyűszűvirág
A sárga gyűszűvirág (Digitalis grandiflora) körülbelül 1 m magasra nő meg, barna foltos, krémsárga virágokat hoz.
Rozsdás gyűszűvirág
A rozsdás gyűszűvirág (Digitalis ferruginea) halvány sárgásbarna színű virágai 1, 80 m magas szárakon állnak.
Gyűszűvirág ültetése
A gyűszűvirág a félárnyékos, meleg helyen érzi jól magát. A növény komposzttal dúsított földben virágzik a leggazdagabban, de sovány talajon is megél. A gyűszűvirág állítólag segíti a szomszédos növények elsősorban a fenyők növekedését.
A gyűszűvirág állítólag segíti a szomszédos növények, elsősorban a fenyők növekedését.
Ültetés lépései
Kellékek: gyűszűvirág palánta, aprított fakéreg, komposzt, ültetőkanál, drót
1. Tavasszal ássunk kétszer akkora gödröt, mint a gyökérlabda. Tegyünk bele egy púpozott ültetőkanál komposztot, és keverjük el földdel.
2. A növényt olyan mélyre ültessük ahogyan előtte nőtt. Töltsük fel a gödröt földdel, a gyökér körül nyomkodjuk le. Öntözzük meg.
3. Terítsünk a növény töve köré 2.5 cm vastagon aprított fakérget. Kora tavasszal trágyázzuk, mielőtt a növény virágba borul.
4. A nagyméretű növényeket támasszuk meg. Egyenesítsünk ki egy drótót, majd a végét szúrjuk a földbe, és rögzítsük mellé a növényt.
5. Az elvirágzott növényt fektessük a földre, hogy a magok kipereghessenek belőle, vagy törjük fel a száraz magházat, és szórjuk szét a magokat.
A gyerekeket és a háziállatokat tartsuk távol a gyűszűvirágtól, mert levele, virága és magja erősen mérgező!
Mit ültessünk mellé?
A gyűszűvirág mellé leginkább magas, vékony alakú, impozáns virágú növények illenek.
Társítsuk klasszikus vágóvirágokkal például török-szegfűvel, oroszlánszájjal vagy rózsával. A cserjés szélén kiválóan érzi magát. Jól illik különböző harangvirág-fajokhoz, poloskafűhöz és árnyékliliomhoz. Szépen mutat gólyaorral vagy páfrányokkal is.
Gyűszűvirág gondozása
Tavasz – vásárlás és ültetés
Vásároljunk magot vagy nagyméretű növényt, amelynek sok levele van. Egyéves növényt válasszunk, mert még ugyanabban az évben virágzik, és ültessük ki a szabadba, amíg hűvös van. Ne vegyünk fiatal magoncokkal teli cserepet, mert csak két év múlva virágzanak.
Nyár – megtámasztás és vetés
Támasszuk meg a magas növényeket. A magokat május-júniusban vessük ágyásba, de ne takarjuk be földdel. Három hét múlva pikírozzuk.
Késő nyár – magvetés és kiültetés
Az elnyílt virágzatot vessük el, vagy a száraz tokokban lévő magokat szórjuk szét. A fiatal növényeket most ültessük végleges helyükre.
Ősz – mulcsolás
A fiatal növényeket takarjuk be mulcsréteggel.