A japán díszcseresznye illatos virágpompáján egyetlen tavasszal virágzó cserje sem tud túltenni.
Díszcseresznye jellemzői
A díszcseresznyének sok faja és fajtája létezik. Kertbe legszívesebben a japán díszcseresznyét ültetik. Így nevezik a Japánból és Kínából származó Prunus fajokat és az ezekből kitenyésztett fajtákat.
A díszcserje külalakját tekintve széles növekedésű, sokhajtású cserje vagy fa. A faiskolában közepes vagy magas törzsű változatban árulják. A növény nemcsak csodálatos virágtengerével válik a kert szép díszévé. Sok fajtája ősszel csodálatos színben pompázik, amikor lombja sárga, narancssárga vagy skarlát-vörös színt ölt. Télen mutatós kérge vonzza a tekintetet.
Japán díszcseresznye
A Japáncseresznye (Prunus serrulata), japán díszcseresznye, japán cseresznye és fajtái áprilistól májusig virágoznak. Klasszikus fajtái közé tartozik a ‘Kanzan’ (sötét-rózsaszínű, telt szirmú virágok, fagytűrő), a ‘Kiku-Shidare-Sakura’ (halvány-rózsaszínű, telt szirmú virágok, a legismertebb csüngőcseresznye), az ‘Amanogawa’ (világos-rózsaszínű, enyhén telt szirmú virágok, oszlopszerű külalak), a ‘Pink Perfection’ (rózsaszínű, telt szirmú virágok, gazdagon virágzik).
A ‘Shirotae’ (fehér, egyszerű vagy félig telt szirmú virágok, bokros növekedésű vízszintes ágakkal), a ‘Tai Haku’ (fehér, egyszerű virágok), a ‘Shirofugen’ (kezdetben rózsaszínű, majd fehér, telt szirmú virágai lecsüngő fürtökben nyílnak májustól júniusig).
Higan-díszcseresznye
A Higan-díszcseresznye (Prunus subhirtella) Japánban évszázadok óta tenyészik. E díszcseresznye fajtái különösen kis kertekbe ajánlottak: a ‘Fukubana’ (sötét-rózsaszínű, enyhén telt szirmú virágok, kissé lecsüngő növekedés), a ‘Pendula Rubra’ (rózsaszínű virágok, lecsüngő, mutatós hajtások) és az ‘Autumnalis’, amelynek fehér, félig telt szirmú virágai már novemberben kinyílnak, de a fa sajnos nem fagytűrő.
Az ‘Accolade’ csodálatos hibrid, amely széles koronájú, enyhén lecsüngő fán hozza rózsaszínű virágait. A Prunus yedoensis az egyik legrégebbi és legszebb japán díszcseresznye. A sűrűn elágazó, széles növekedésű cserje egyszerű, kezdetben halvány-rózsaszínű, majd fehér virágot hoz. Gazdagon virágzik és kellemes illatot áraszt. Őszi lombszíne a sárgától a téglavörösig terjed.
Díszcseresznye gondozása
A díszcseresznye egyszerűen gondozható cserje vagy fa. Egyes fajták virágai illatosak. Napfényigényes növény, ezért napos helyre ültessük, hogy serkentsük a virágzást és az őszi lombszín kialakulását. Jó vízáteresztő, humuszos talajt igényel. Kedveli az enyhén mésztartalmú talajt, de a kötött, nedves talaj nem jó neki.
Tavasz – ültetés és trágyázás
Ültetéshez kedvező időszak. A meggyökeresedett díszcseresznyének adjunk összetett mütrágyát és komposztot. Az elhalt, valamint a befelé és keresztbe növő hajtásokat távolítsuk el. A nemesített fajtáknál az alulról kinövő vadhajtásokat is vágjuk le.
Nyár – gondozás
Tartós szárazság esetén öntözzük. A törzskorongot takarjuk őrölt fakéreggel vagy ültessük körbe növényekkel.
Ősz – fiatalítás és védelem
A levelek lehullása után az öreg növényeket fiatalíthatjuk radikális metszéssel, így sok új hajtást hoznak. A törzskorongot télire takarjuk komposzttal és avarral.
Japáncseresznye ültetése
A díszcseresznyék egy része viszonylag kicsire nő csak meg, ezért kis kertbe és előkertbe is illik. A díszcseresznyét magányos növényként ültessük, hogy jól érvényesülhessen.
Ültetési időszak: tavasz vagy ősz.
1. Ássunk kétszer akkora gödröt, mint a gyökérlabda. A földet keverjük össze komposzttal és trágyával.
2. Tegyünk vissza egy kevés földet. Vegyük ki a konténerből a díszcseresznyét, és olyan mélyre ültessük. ahogy a konténerben állt.
3. A gyökérlabda mellé verjünk le 50 cm mélyre egy karót támasztéknak. Fontos, hogy a karó ne érjen a koronáig.
4. Töltsük fel a gödröt ültetőfölddel. Óvatosan tapossuk le, és alakítsunk ki öntözőperemet. Alaposan öntözzük meg a növényt.
5. Kenderkötéllel vagy más kötözőanyaggal kössük a törzset a karóhoz nyolcashurokkal, és csomózzuk meg a kötelet.
Kártevők és betegségek
A díszcseresznyét különböző lepkék (kökényszövőlepke, gyűrűs szövőlepke, aranyfarkú lepke, pókhálós moly és gyümölcsmoly) hernyói támadhatják meg. A szabadon rágcsáló hernyókat permetezzük Bacillus thuringiensis tartalmú szerrel. A szövedéket rendszeresen távolítsuk el és semmisítsük meg.