Hagymás virágok

Kardvirág (Gladiolus)

E lenyűgöző szépségű virágok a kert valódi ékességei.

Kardvirág jellemzői

A gladiólusz, más néven kardvirág, reneszánszát éli. A kardvirágokat négy csoportba soroljuk: Az óriás virágú kerti gladiólusz 1 méternél magasabbra is megnőhet. A valamivel alacsonyabb növésű Butterfly fajtacsoport kecsesebb hatású. Virágai mindig többszínűek, peremük enyhén hullámos. A 60-80 cm magasra növő papagáj-gladióluszok felső szirmai csuklyaszerűen lefelé hajolnak. Az 50 cm magas törpe gladióluszok a legtörékenyebbek. Játékos hatású virágaik ritkán állnak.

kardvirágok
kardvirágok

kardvirág gondozása

Kardvirág gondozása

A kardvirág júniustól szeptemberig virágzó hagymás növény, mely gyönyörű vágott virágnak is. A kardvirágok meleg, napos helyen egyenesebben törnek felfelé, és biztosabban állnak. Jó vízáteresztő, tápanyagban gazdag talajt igényelnek. A gumók nem tűrik a pangó vizet, tápanyagigényük nagy.

Tavasz – vásárlás és ültetés

Idejében szerezzük be a gumókat. A gladióluszokat május elején, a fagyok elmúltával ültessük el. A hajtáscsúcsok különösen fagyérzékenyek, ezért szükség esetén borítsunk rájuk üveget.

Nyár – öntözés, karózós, trágyázás

Tartsuk egyenletesen nyirkosan a növényeket. A magas fajtákat karózzuk ki, a virágzás kezdetén dolgozzunk a talajba ásványi tápsót.

Ősz – teleltetés

Ássuk ki a növényeket, és vágjuk vissza a leveleket 5 cm hosszúra. A gumókat tisztítsuk le, szárítsuk meg, és a tavaszi ültetésig tároljuk őket tőzegben, fagymentes helyen.

kardvirág virágzás

Kártevők és betegségek

A gladiólusztripszek I mm hosszú rovarok. A levelek, a virágok és a gumók nedvét szívják, és ezüstös foltokat hagynak maguk után. Ültetés előtt áztassuk a gumókat két órára fertőtlenítő szerbe. A beteg növényeket permetezzük rovarirtóval.