Murvafürt (Bougainvillea)
Aki járt már az Alpoktól délre, bizonyára látta, hogyan kúsznak fel a házfalakra és a fákra e lenyűgöző szépségű növény színpompás fellevelű indái. Szépségét szerencsére otthon is élvezhetjük.
Murvafürt jellemzői
Felfedezőjéről, a világot körülvitorlázó Louis de Bougainville-ről kapta latin nevét a Bougainvillea. A francia utazó Brazíliában 1760 körül találta meg ezt a növényt, amely kerek száz évvel később Európába terjedt el széles körben. Mivel meleg, napos vidékről származik, a déli fekvésű ablakokban érzi igazán jól magát.
Élénk színű fellevelek
Igazán vonzóvá feltűnő árnyalatú fellevelei teszik a murvafürtöt. A voltaképpeni virágok hármasával alkotják a virágzatot. A fellevelek változatos színekben pompáznak; leggyakrabban lilásvörösek vagy sötét rózsaszínűek, és szinte teljesen eltakarják a virágokat.
A legszebb növényekkel tavasszal és nyár elején találkozhatunk.
Murvafürt fajtái
A szobai nevelésre alkalmas fajok közül legismertebb a jól felismerhető virágú Bougainvillea glabra (kopasz murvafürt), melynek fellevelei lilák, rózsaszínűek, pirosak vagy rézvörösek lehetnek.
Nagyon hasonló hozzá a Bougainvillea spectabilis, melyet a déli országokban sövényekre és házfalakra felfutó dísznövényként nevelnek. A nyaralók gyakran viszik haza dugványait, ám ez a nemesítés során erőteljesebbé vált növény nem érzi jól magát a lakásban.
Három javasolt murvafürt-fajta
Hogy a választást megkönnyítsük, három fajtát ajánlunk: a Bougainvillea glabra ‘Alexandra1-t, a Bougainvillea spectabilis ‘Granada’-t és ‘Killi Campbell’-t. Ez utóbbi narancsosan csillogó felleveleivel tűnik ki a többi közül.
Murvafürt gondozása
Ha azt szeretnénk, hogy a növény minden esztendőben virágozzon, be kell tartanunk egy bizonyos éves ritmust.
Szeptembertől februárig
Virágzás után a murvafürtöt állítsuk hűvös, ugyanakkor világos helyre. Legelőnyösebb a 8-10 °C közötti hőmérséklet. Ha ennél hidegebb van, a növény ledobja leveleit, de tavasszal újakat hoz.
Az őszi-téli hónapokban takarékoskodjunk az öntözéssel. Az sem baj, ha a föld közben kiszárad. Trágyázásra ilyenkor nincs szükség.
Februártól áprilisig
Február közepén ültessük át a növényt, és ha kell, vágjuk vissza.
Na használjunk túl nagy cserepet, mert a murvafürt akkor hoz igazán bő virágtermést, ha gyökerei nem találnak túl sok helyet az edényben. Fontos a talajnedvesség elvezetése, ezért a virágföldhöz kavicsot is keverhetünk.
A növényt erőteljesen megnyeshetjük. A hosszú főhajtásokat 5-6 cm-esre, az oldalhajtásokat pedig az első levélig vágjuk vissza. Vigyázzunk mert a hosszabb indákon hegyes ágtövisek fejlődhetnek, amelyek, ha nem figyelünk, kellemetlen sérülést okoznak.
Az agyagból készült cserép jobb, mint a műanyag, hiszen abból több víz párolog el.
Áprilistól szeptemberig
Az első bimbók, illetve virágok megjelenésekor tegyük a növényt végleges helyére, ahol elég fényt kap.
Később se változtassuk meg a helyét, különben elhullatja virágait. Nyáron az erkélyen vagy a teraszon is jól érzi magát. Arra azonban ügyeljünk, hogy éjszaka se érje 15 °C nál alacsonyabb hőmérséklet.
Télikertben akár 20-30 évig él. Szobában tartva a virágzás 4-5 év alatt többnyire gyengül. Ilyenkor érdemes a régi növényt helyett újat vásárolni.