Selyemkóró (Asclepias) gondozása
A selyemkóró nemzetségnek több faja ismert. Szobanövényként a selyembokor a legelterjedtebb. Kevés gondozást igényel és nyáron védettebb helyen a szabadban is tartható.
Gazdagon virágzó növények
Az Asclepias botanikai nevét a gyógyítás görög istenéről, Aszklépioszról kapta. Magyar elnevezését a magot borító, selymes szőröknek köszönheti. A selyemkóró viaszvirág rokona.
A virágban párta és mellékpárta is található, a porzók a magházzal összenőttek. A magházhoz kapcsolódó bibe váladékanyagot termel, a megporzást a darazsak végzik el.
Szabadföldi és szobanövények
Selyembokor
A selyembokor (A. curassavica) Közép- és Dél-Amerika trópusi területéről származik. Nálunk a XVII. század óta nemesítik cserepes növényként. Alsó részein fásodó, gyéren elágazó növény. A skarlátvörös vagy narancsszínű virágok ernyő virágzatban állnak. A május-júniusban kezdődő virágzás egészen októberig tart. E szobanövényt meleg nyarakon az erkélyen is tarthatjuk.
Közönséges selyemkóró
A közönséges selyemkóró (A. syriaca) Észak-Amerikából származik, nálunk szabadban is nevelhető. Másfél-két méter magasra nő, virágai egyöntetűen rózsaszínűek.
Gumós selyemkóró
A gumós selyemkóró (A. tuberosa) csak 60-90 cm-es magasságot ér el, virágai pirosak, illatosak, élénk sárga színű mellékpártájuk van. Védett helyen a szabadban is tarthatjuk, de télre takarjuk be.
A selyemkóró igényei, gondozása
A selyembokor cserepes növényként 0,5-1 méter közötti magasságot ér el. A többi selyemkórófaj magasabb, bokrosabb és általában szabadban nevelhető.
Virágzás
A növény egész nyáron virágzik. A skarlátvörös vagy narancsszínű virágok sárgásnarancs mellékpártával rendelkeznek, gyengén illatosak.
Fény és hőmérséklet
Legmegfelelőbb a növény számára a világos, 20 °C körüli hely. Déli vagy keleti fekvésű ablakban, 12 °C-on teleltessük.
Öntözés, tápanyag
Nyáron rendszeresen öntözzük, és 14 naponta adjunk neki tápoldatot. Télen keveset öntözzük, és ne trágyázzuk.
Föld és átültetés
A magról szaporított egyedeket júniusban ültessük át homok és általános virágföld keverékébe. Az átteleltetett példányokat márciusban kell átültetni. Fontos a megfelelő drénréteg és a jó vízáteresztő képességű, könnyű talaj.
Metszés, visszavágás
Az idősebb növényeket áprilisban metsszük, amikor az erőteljes növekedés már megindult. A fiatal egyedek hajtáscsúcsait lecsípve dúsabb növekedés érthető el.
A selyembokor szaporítása
A növény dugványról és magról szaporítható.
A vetést február-márciusban 20-25 °C-on végezzük. Az előcsíráztatás és az első átültetés után csökkentsük a hőmérsékletet 18-20 °C-ra. A fiatal növény csúcsát visszacsípve dúsabb növekedést érhetünk el. Mivel a selyembokor csak gyéren elágazó növény, ültessünk több tövet egy cserépbe.
A magról szaporított egyedek az első évben ritkán virágoznak, teljes értékű virágzás az ezt követő év május-júniusában várható. A növényt kb. 12 °C hőmérsékletű, világos helyen teleltessük.
Hajtáscsúcs dugványokat éles késsel áprilisban vághatunk az anyatőről, hosszuk 6-8 cm legyen. Először mártsuk be a vágási felületeket gyökereztető hormonba, majd ültessük a dugványokat homokkal kevert általános virágföldbe. Az első 14 nap alatt, amíg a gyökerek képződnek, védjük meg a dugványokat a kiszáradástól úgy, hogy egy szellőzőnyílásokkal ellátott fóliát borítunk föléjük.
A hőmérséklet 18-20 °C között legyen, és rendszeresen öntözzük a növényt. Amikor elérik a 10-15 cm-es magasságot, vágjuk vissza őket 3-4 levélpáras növényekké. Nyáron, miután megindult az erőteljes növekedés, kéthetente adjunk kevés tápoldatot az öntözővízhez.