Szilva fajták, szilvafa
Az ültetést követő második évben már szüretelhetjük a vitamindús gyümölcsöt.
Szilva jellemzői
A szilva számtalan fajtában előforduló csonthéjas gyümölcs. Kereskedelmi forgalomban sok fajtája kapható. Nem minden fajta öntermékeny, ezért a gyümölcsfa vásárlásakor feltétlenül kérjük ki szakember tanácsát, hogy az általunk választott fajta mellé szükség van-e másik, ún. porzó példányra.
A leginkább bevált fajták öntermékenyek, jól alkalmazkodtak a hazai éghajlati viszonyokhoz és megbízhatóan teremnek. A korai fajták augusztustól érnek, a középkorai és kései fajtákat szeptembertől október végéig szedhetjük.
Ha szedés után közvetlenül lefagyasztjuk a szilvát, felengedés után is friss és lédús marad.
Fajták
‘Ortenauer’ szilva: kék héjú, sárgászöld húsú termés; laza talajt igényel; a kései fagyok károsíthatják
‘President’ szilva: kék héjú, sárga húsú, nagyméretű, édes termés: nem öntermékeny; csak enyhébb éghajlaton ültessük
‘Stanley’ szilva: kék héjú, sárga húsú, hatalmas, fűszeresen édes ízű termés; öntermékeny: csak enyhébb éghajlaton ültessük
‘Victoria’ szilva: sárgáspiros héjú, sárga húsú, nagyméretű, hosszúkás, fűszeresen édes ízű termés: öntermékeny
A megfelelő terméshozam elérése érdekében tartsuk be a következőket: a termések gyakran olyan sűrűn állnak, hogy egy rothadó gyümölcs a szomszédos példányokat is megfertőzi, ezért rendszeresen szedjük le a nem teljesen egészséges terméseket, és ezzel elejét vehetjük a további terméscsökkentő betegségeknek; a beteg ágakat azonnal vágjuk le, és semmisítsük meg a fertőzött növényi részeket.
A ‘Victoria’ fajtánál virágzás után ritkítsuk a gyümölcsöket, amelyek így nagyobbak és édesebbek lesznek.
Szilvafa ültetése
1. Ássunk a gyökérlabdának bőséges helyet biztosító ültetőgödröt. Mélyen verjük be a talajba a támkarót.
2. Szórjunk a gödörbe komposztot és két maréknyi kőzetlisztet. Helyezzük bele a fát, töltsünk földet a gyökerekre, és tapossuk meg.
3. Kötözzük a törzset nyolcashurokkal a támkaróhoz. Alakítsunk ki tányért a tő körül, és takarjuk kéregőrleménnyel.
4. Vágjuk le a befelé növő, sűrűn álló, felkopaszodott vagy lelógó hajtásokat, hogy a korona szellősebb legyen.
5. Enyvezéssel akadályozzuk meg, hogy a törzs télen varasodjon, és a barázdákban kártevők telepedjenek meg.
A fán maradó termés általában teljesen összeszárad. ősszel szedjük le az aszott gyümölcsöket, hogy megakadályozzuk a betegségek kialakulását.
Szilvafa gondozása
A szilvafa áprilistól május elejéig virágzik. Terméseit augusztustól októberig hozza. Fajtától és a fa méretétől függően 40 kg-tól több mázsa szilvát szüretelhetünk. Szereti a napfényt. Néhány fajta csak enyhébb éghajlaton fejlődik megfelelően, de a házi szilvák többsége hűvösebb vidéken is megbízhatóan terem. Humuszos, tápanyagban gazdag talajt igényel. Szárazság idején alaposan öntözzük meg a fákat.
Ősz – ültetés
A szilvafa-csemetéket a fagyok beállta előtt ültessük el.
Tavasz – gondozás
Közvetlenül virágzás előtt (áprilisban) öntözzük meg a fákat csalán- vagy kaukázusinadálytő-kivonattal, majd tiszta vízzel.
Nyár – öntözés
A fiatal csemetéket rendszeresen és bőségesen öntözzük.
Következő ősz – növényvédelem
Szedjük le a fákról az összeszáradt terméseket (múmiák). A törzset kenjük be enyvvel (kertészeti szaküzletekben kapható). A törzs körül takarjuk a talajt 10 cm vastag érett komposztréteggel.
Ha a szilvafán túl sok termés érlelődik, támasszuk alá az ágakat, nehogy letörjenek.
Kártevők és betegségek
A szilva táskásodását gombás fertőzés okozza. A termések deformálódnak, majd megbarnulnak, és felületükön lisztes bevonat jelenik meg. Szedjük le a fertőzött terméseket, és semmisítsük meg őket.