Tavaszi kankalin (Primula veris)
A tavaszi kankalin a kankalinfélék népes, igen változatos családjába tartozik, és régóta közismert gyógynövény is. Apró, sárga virága a tavasz egyik első hírnöke.
Kankalin jellemzői
A tavaszi kankalin (Primula veris) vadon élő fajtáit az északi félteke valamennyi mérsékelt éghajlatú területén megtaláljuk. A kankalinfélék családja rendkívül sokrétegű. A tavaszi kankalin “felfújt” csészelevele halványzöld, koronaszerű virágzata sárga, amelyet öt vöröses folt díszít.
Keresztezett kankalin fajok
A kereskedelemben számos keresztezett kankalinfaj kapható. A sárgás színű sugárkankalin (Primula elatior) és a nagyvirágú szártalan kankalin (Primula vulgaris) keresztezésével nyert fajok a leggyakoribbak. Angliában nemesítették a különleges Primula anglica hibridcsoportot.
Magvetéssel könnyen szaporítható
A hibridek virága általában nagyobb, mint az eredeti fajoké, azok finom illata azonban sajnos veszendőbe megy. A virágok színe igen változatos. A kankalinok könnyen szaporíthatók. Vessük a magokat a kertbe, de kankalinok az erkélyládában is igen szépek.
A tavaszi kankalin kedvelt gyógynövény. Gyökere köhögéscsillapító, virága vízhajtó, illetve görcsoldó hatású.
A tavaszi kankalin mint gyógynövény
A tavaszi kankalin régóta közismert gyógynövény, amelynek valamennyi részét – csészelevelét, virágát, levelét és hagymáját – ma is előszeretettel alkalmazzák a gyógyászatban. Régebben az asszonyok a hajnalban a kankalin leveléről gyűjtött harmatot szépítőszerként használták.
Csillapítja a nehezen múló köhögést, és segít a letapadt váladék feloldásában és kiköhögésében.
Vadon termő fajták
A tavaszi kankalin legközelebbi rokona a szintén sárga, de laposabb virágú sugárkankalin (Primula elatior).
A nagyvirágú szártalan kankalin (Primula vulgaris ‘grandiflora’) virágzata nagyobb élénk színű. A lisztes kankalin (Primula farinosa) kicsi, filigrán, virága vöröseslila, tojásforma levelének fonákját mintha csak belisztezték volna.
A mocsaras területeken, vízes réteken található, savanyú talajon él. Kedvelt sziklakerti növény, bár kissé érzékeny.
A vadon termő fajokat tilos kereskedelmi forgalomba hozni. Valamennyi piros virágú faj és minden kankalin hagymája védett.
Kankalin gondozása
A tavaszi kankalin évelő növény. Levele hosszúkás, élénkzöld színű, szára 20-25 cm hosszúra is megnő. Sok kankalinfajjal ellentétben a tavaszi kankalin megőrizte finom illatát. Március-májusban virágzik.
Fény és hőmérséklet
A lakásban világos, de hűvös helyre tegyük, hogy virága sokáig tartson. A virágzási időszakban a környezet hőmérséklete legfeljebb 13-16 °C legyen.
Öntözés, tápanyag igénye
A cserépben nevelt kankalin földjét ne hagyjuk kiszáradni, de túl vizes se legyen. Csak akkor trágyázzuk, ha már elvirágzott.
Talaj, átültetés és metszés
A kertben lévő tavaszi kankalint ősszel kiáshatjuk, és a cserepet bevihetjük a lakásba, hogy tavaszig a gyökérzet kifejlődjön. Földjét azonos arányú tőzegből, virágföldből, homokból és kavicsból keverjük. Ha nem magról kívánjuk szaporítani, az elhervadt virágokat azonnal távolítsuk el.
Környezet
A tavaszi kankalin a virágzási időszakban alacsonyabb hőmérsékletet igényel, ezért nagyon jól érzi magát az erkélyládában, illetve a teraszon. A szobában lehetőleg napos ablakpárkányra tegyük.
Februártól márciusig
A növényt kora tavasszal vásárolhatjuk meg. Az ősszel a kertbe ültetett cserepes kankalinokat szintén kora tavasszal ássuk ki. A kerti ágyásban elhelyezett növényeket ősszel ki kell venni, és cserépbe kell átültetni. A kiásott cserepes növényeket öntözzük, de ne trágyázzuk.
Áprilistól júniusig
A virágzási időszakban a növényt gondosan öntözzük, a hervadt részeket távolítsuk el. Új növényt a gyöktörzsek osztásával szaporíthatunk, miután a kankalin elvirágzott.
Júliustól októberig
A cserepeket a kert árnyákos részén, lehetőleg egészen a cserép pereméig ássuk be a földbe. Ilyenkor is öntözzük és trágyázzuk a kankalint, hogy elősegítsük a lédús, erőteljes levélrozetták kialakulását.
Novembertől januárig
A levelek elszáradnak. Gyakran az év elején megjelennek azonban az új, zöld hajtások. A szabadban teleltetett, beásott növényeket gondosan takarjuk le, hogy földjük ne fagyjon túl keményre. Így könnyen ki tudjuk majd ásni februárban.