8. tavaszi vadvirág bemutatása
Bemutatjuk a hazánkban is honos korai tavaszi vadvirág fajtákat, és azok főbb jellemzőit.
1. Erdei szellőrózsa
Fehér virágai ötszirmúak, a szirmok lekerekítettek. Levelei hármasan hasadtak vagy osztottak. Az egész növény selymes, fehér szőrű. A másik két hasonló, fehér virágú szellőrózsafaj (berki és hármaslevelű) szára teljesen kopasz. A bogláros szellőrózsa pedig sárga virágú. A középhegységekben szórványos, máshol ritka. Erdőssztyeppfaj, mely mészkő alapú tölgyesek tölgyesekben, szteppréteken és ritkán löszgyepekben fordul elő. A növény mérgező anyagot tartalmaz!
2. Odvas keltike
Levelei háromosztatúak és részben karéjosak. A szár felálló, nincs rajta allevél. A fürtvirágzat között elliptikus tojásdad murvalevelek figyelhetőek meg. Az igen hasonló ujjas keltike murvalevelei ujjakhoz hasonlóan hasítottak. A középhegységben és a Dunántúlon gyakori, az Alföldön ritka. Ligeterdőkben, tölgyesekben és bükkösökben egyaránt előfordul.
3. Apró nőszirom
A legkisebb nősziromfajunk, mely gyakran nagy telepeket alkot. A lepel cimpái gyakran visszahajlóak. A középhegységekben gyakori, az Alföldön szórványos-ritka. A középhegységekben általában mészkősziklagyepeken vagy lejtősztyeppréteken található meg. A Kiskunságban nyílt homoki gyepekben, míg a Tiszántúlon löszös vagy szikesedő legelőkön találkozhatunk vele.
4. Lecsepült veronika
A virágok világoskék vagy világoslila színűek. A virágok füzérvirágzatba állnak össze. A szár heverő, csupán a virágos hajtás egyenesedik fel, a növény alacsony (5-2o cm). A levelek átellenesek, hosszúkás-tojásdadok vagy megnyúlt elliptikusak, a levélszél csipkés. A toktermés szív alakú. Hasonló veronikafajok a Jacquin-veronika, a bécsi és az ösztörűs veronika, amelyek felállószárúak, Magyarország egész területén gyakori-szórványos. Száraz gyepekben, szikesedő gyepekben, sztyeppréteken, erdőspuszták tisztásain, legelőkön találkozhatunk vele.
5. Ligeti csillagvirág
A lepel élénkék, a tőkocsány általában bíborbarna. A növénynek tőlevele van. A csillagvirágfajok nehezen elkülöníthetőek, inkább a földrajzi elterjedés alapján határozhatóak. A nyugati csillagvirág a Duna-völgyében, a Balaton-felvidéken, a Mecsekben fordul elő. Ártéri kemény- és puhafaelegyes ligeterdőkben, gyertyános-tölgyesekben, bükkösökben található meg.
6. Pirosló hunyor
A virágok bókolóak, a takarólevelek színe bordó, lilásvörös, néha zöldesen futtatott. A levelek tenyeresen összetettek, a levélkék visszásak a szélük fogazott. A többi hunyorfajtól vöröses virágai egyértelműen megkülönböztetik. Hazánkban a Dunazug-hegységben a Börzsönyben, a Naszályban és a Bükkben fordul elő. Elsősorban gyertyános-tölgyesek és bükkösök aljnövényzetében, még lombfakadás előtt virágzik.
7. Nemes májvirág
Levelei háromkaréjúak. Impozáns virágai élénk-kék színűek. Szára molyhosan fedőszőrös. Magyarországon ritka elterjedésű, főleg az Északi-középhegységben és a Mecsek vidékén figyelhető meg. Gyertyános-tölgyesekben és bükkösökben fordul elő. Enyhén mérgező növény, régen a népi gyógyászatban máj-, epe- és veseproblémákra alkalmazták.
8. Kikeleti hóvirág
Egyik legkorábban nyíló tavaszi vadvirág a kikeleti hóvirág. A lepel fehér, a belső lepellevelek kicsípett végűek, zöldesek, a virág bókoló. Egy tőkocsányon általában egy virág található. A levél hosszúkás. A középhegységekben gyakori, a Kisalföldön szórványos, az Alföldön igen ritka. Ligeterdőkben, bükkösökben, gyertyános-tölgyesekben néhol tömegesen fordul elő.